Více jak třetinu českých „eseróček“ vlastní cizinci

Více jak třetinu českých „eseróček“ vlastní cizinci

Čtvrtek, 5. duben, 2012

Podle nové analýzy ČEKIA jsou nejoblíbenější právní formou pro podnikání v České republice dlouhodobě společnosti s ručením omezeným. Třetinu jich však vlastní cizinci.

Prostřednictvím společnosti s ručením omezeným podniká podle nové analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA) více než 306 000 Čechů. Zajímavostí však je, že další společnosti s touto právní formou vlastní téměř 174 000 cizinců, přičemž podnikatelské aktivity cizinců v posledních třech letech prudce rostou.

Většina (83,6 %) aktivních společností s ručením omezeným je podle analýzy výhradně v rukou fyzických osob – 41,3 % ovládá jedna fyzická osoba a 42,3 % kontroluje více fyzických osob společně. Právnickými osobami je ovládáno necelých 10 % společností s ručením omezeným. Za poslední tři roky, kdy ČEKIA tyto statistiky sleduje, vzrostl podíl s.r.o. ovládaných jednou fyzickou osobou o 3,7 %.

„Živnostníci a fyzické osoby stále častěji pro své podnikání volí právní formu společnosti s ručením omezeným. Ve srovnání s podnikáním na živnostenský list je hlavním důvodem omezení rizik a zvýšení prestiže,“ komentuje výsledky studie analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že největší riziko spojené s podnikáním na fyzickou osobu spočívá v tom, že živnostník ručí celým svým majetkem, zatímco u společnosti s ručením omezeným podnikatelé firem celým majetkem neručí.

Obrázek / Idea go / FreeDigitalPhotos.net

Zdroj: ČEKIA

<< Zpět na výpis

E-book 10 kroků k podnikání

Přihlaste se k odběru novinek a získejte e-book

Odběr newsletteru

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole
"