Další díl “Tour de HUB“ tentokrát ze Soulu

Další díl “Tour de HUB“ tentokrát ze Soulu

Středa, 6. listopad, 2013

V minulém roce jsme navštívili Milánský HUB a nyní jsme zavítali do hlavního města Jižní Koreje, Soulu. V krátkém rozhovoru Matouš Tlapák, vyzpovídal Helin Park, jednu z hlavních iniciátorek vzniku projektu, event manažerku co-workingového centra. Samotná myšlenka založit HUB v Koreji se zrodila před 3 lety, kdy Helin pracovala ve společnosti podporující podnikatelské sociální projekty. Společně se svým dlouholetým přítelem Seokil Kangem -nynějším manažerem, začali pro iniciativu „HUB in Seoul“  hledat partnery a naplňovat tak svoji vizi. Během tříletých příprav se nakonec podařilo najít partnery a vhodné prostory a její snaha mohla být přetavena ve faktické otevření, ke kterému došlo 11. ledna 2013.

 

 

 

Jaké je postavení podnikatele v korejské společnosti? Přijímá je společnost pozitivně?

Vláda se snaží oslavovat podnikatelského ducha, ale statut podnikatele není příliš vysoký. Alespoň do té doby, než se stane úspěšným.

Co postrádají korejské projekty?

Nejvíce se dostáváme do kontaktu se startupy se sociálním zaměřením. Tyto projekty se potýkají především s problémy týkající se samotné realizace a rentability. Rovněž začínající podnikatelé postrádají podnikatelské dovednosti a schopnosti. Mimo jiné podceňují networking a rozvoj prezentačních dovedností. Obecným problémem snad všech korejských podnikatelů je vysoká averze k riziku, která brzdí podnikatelskou činnost.

Kde je naopak síla Korejců?

V zapálení! Zejména kvůli silnému náboženskému zázemí, které je v Koreji přítomné. Lidé s náboženským zázemím nejsou až tak finančně orientováni, ale jsou velmi silně hnáni posláním.

Vlevo-Seokil Kang, vpravo- Helin Park.JPG

Mají korejští podnikatelé své "hrdiny"?

Pro starší generaci je to zakladatel Hyundai Group  Chung Ju-yung. Mladší ročníky zase vzhlíží k poslednímu neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Park Jong-sun, který coby lékař vyvinul bezpečnostní software a založil úspěšnou fungující společnost.

Na co jste ve svém HUBu nejvíce pyšní?

Asi na maximalizaci prostoru a nalezení správné skladby činností. Prostory jsou velmi malé, ale my chceme co nejlépe vyhovět našim členům, proto se snažíme využívat každý metr čtvereční. Od pondělí do pátku slouží HUB jako kancelář. V pátek večer celý prostor přestavujeme, protože o víkendu pořádáme různé události.

Co si členové na HUBu nejvíce pochvalují?

Mezi oblíbené patří postel, kam se chodí na šlofík. Také se všichni těšíme, když je nějaká velká sportovní událost. HUB přestavíme v menší kino a promítáme zápasy na zeď. Hlavně pokud jde o zápasy národního týmu ve fotbale nebo baseballu.

SL371148 – kopie.JPG

Jaký nejúspěšnější startup prošel vašima rukama?

Projekt My Real Trip, startup zaměřený na cestovní ruchProjekt zde rozjížděli od začátku a zůstali u nás po dobu 5 měsíců. Během této doby získali investici a počet členů se rozrost ze tří na sedm. Poté se přestěhovali do vlastních kanceláří.

HUB je otevřen všem - bez omezení zaměření podnikání. Sociální projekty, překladatelé, nebo IT startupy jsou jen ukázkou tohoto spektra. Jedinou podmínkou je dodržování určitých pravidel tak, aby mohl být vytvořen ten správný ekosystém. Prostory omezeně užívá více jak 200 členů, kteří mají členství zdarma. Dále v HUBu fungují na "plný úvazek" 2 startupové týmy a 4 další individuální podnikatelé, kteří jsou takzvanými „core members“. Ti mohou využívat všech služeb bez omezení. 

Momentálně fungují HUBy v 43 světových městech a dalších 63 iniciativ se snaží o další rozšiřování tohoto konceptu.

 

Autor: Matouš Tlapák

Aktuálně na studijním výměnném pobytu v pulzující, dynamické metropoli 21. století, Soulu. V hlavním jihokorejském městě studuje na Hanyang University a snaží se pronikat do lokálního podnikatelského ekosystému.

 HUB během pracovního dne.JPG

Zdroj: Matouš Tlapák

<< Zpět na výpis

E-book 10 kroků k podnikání

Přihlaste se k odběru novinek a získejte e-book

Odběr newsletteru

Fultextové vyhledávání
* Povinné pole
"